събота, 28 май 2011 г.

Първия учебен ден

Много родители правят грешката да предизвикват страх у детето и да го наплашват, че трябва да играе по-малко и да се труди повече, за да не е по-назад в училище от останалите деца. Детето трябва да очаква първия учебен ден с вълнение и респект, но в никакъв случай с отвращение. Най-добрият начин това да стане е, говорейки му за училище, да не асоциирате това само с решаване на задачи и учене, а с приятни емоции. Говорете му за училище, не само когато го учите да смята и чете или упражнявате вече научени знания, но и когато се забавлявате. То трябва да разбере, че училището е място, където освен да учи, то ще се запознае с нови деца, ще се забавлява и ще се чувства добре. Старите възпитателни методи да прилагаме училището като „страшилище“ за детето са грешни и нерезултатни.
                                                                                       
Детето има нужда от мотивация, а не от сплашване. То трябва да очаква Първия учебен ден с нетърпение и трепет. За това ще допринесат още повече и приготовленията. Ако имате възможност, купете нови дрешки на мъника, може дори да ги изберете заедно. Целта е детето да усети, че 15ти септември е специален ден, негов празник. Не е задължително да е нещо много официално, важното е да му харесва на детето и да се радва на приятните приготовления за важния ден.
                           
Разбира се, има деца, които очакват с нетърпение Първия учебен ден, не всички са уплашени от Първия учебен денпредстоящия старт на учебната година. Важното е да успеете да съобразите състоянието на детето и да го накарате да се почувства възможно най-добре.
                 
Психолозите съветват, че за малкото дете е най-добре, докато е във ваканция да не се откъсва напълно от ученето и докато ходи на училище, да не забравя за игрите. Това е най-правилният начин детето да не се стресира, а да преминава плавно и спокойно във всяка учебна година.
                               
Преди старта на учебната година, е добре да пренаредите стаята на детето. Ако е първокласник, ще се нужни по-сериозни промени – бюро, стол, шкаф или етажерка за учебниците. С всяка година започнете да модифицирате стаята на детето, така че постепенно да изнасяте някои играчки, за които е пораснало и да внасяте вещи, които ще са му по-нужни. Не правете грешката да изнесете накуп много от любимите му детски вещи. Може да расте и да е ученик, но то дълго ще стои дете и дори да не играе с някои играчки, те ще имат важна сантиментална стойност за него още дълго време.
                  
На Първия учебен ден не забравяйте за цветята, които трябва да подготвите, както и да се заредите с апарат, за да запечатате ценни мигове от училище. Не купувайте твърде изискан или бутиков букет, който да тежи на детето или да го отличава твърде много от останалите деца. Изберете нещо семпло и стилно, с което да демонстрирате уважение към учителката.

Първият учебен ден е емоция, която помним през целия си живот. Подарявайте на вашия мъник невероятни емоции, които да го топлят, дори когато порасне.

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост

24 май е един от най хубавите български национални празници. На тази дата честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. С празника на буквите почитаме Светите братя Кирил и Методий - създатели на славянската азбука. Датата 24 май е станала празнична в календара преди много, много столетия. Денят на Светите братя бил отбелязван като църковен празник още през XI век, а като всенароден Ден на просветата бил честван за първи път през 1851 г. в гр. Пловдив.
Празникът на буквите е специална дата за всички нас. Където и да се намира, всеки българин пази спомена от жизнерадостната атмосфера в този майски ден.
Кирил и Методий са родени в Солун (днешна Гърция). Методий - през 810 г., а Кирил - през 827 г. До наши дни са достигнали сведения само за по-важни събития в живота им. Семейството на двамата братя било многочислено. Баща им,който се казвал Лъв, бил високопоставен военен управител, а майка им се казвала Мария.Тъй като Лъв починал рано, грижата за двамата братя поел чичо им Теоктисто - висш държавник във Византийската империя. 
С годините двамата братя си изградили авторитет на уважавани и начетени личности и изпълнявали важни държавни мисии: Кирил станал преподавател по философия в Магнаурската школа, а Методий бил назначен за игумен на манастира Полихрон.

През 855 г. братята създали глаголицата - славянската азбука. От 862 г. двамата се заели да популяризират християнството на славянски език във Великоморавия. Кирил починал в Италия на 14 февруари 896 г. и бил погребан в базиликата "Св. Климент" в Рим. Методий продължил да разпростронява славянската писменост до смъртта си на 6 април 885 г. Двамата братя били обявени по-късно за светци и за духовни покровители на Европа.

Първи юни – ден на детето

Първи юни – международният ден за защита на децата. Честит празник на всички деца! А ето и повече за историята на този празник:
Необходимостта от специална защита на правата на децата е провъзгласена още в Женевската декларация за правата на децата от 1924 г.
Човечеството трябва да даде на детето всичко, което има най-добро, вън от всякакви съображения за раса, народност и вяра:
1. Детето трябва да бъде поставено в положение да се развива правилно телесно и душевно.
2. Гладното дете трябва да бъде нахранено, болното дете да бъде лекувано, недоразвитите деца трябва да бъдат насърчени, заблудените деца трябва да бъдат вразумени, сираците и изоставените трябва да бъдат подпомогнати и прибрани.
3. Детето трябва първо да получава помощ във време на беда.
4. Детето трябва да бъде подготвено да изкарва прехраната си и трябва да бъде защитено от всяко изкористяване.
5. Детето трябва да бъде възпитавано в съзнание, че най-добрите си качества то трябва да употреби в услуга на своите братя."
Тази декларация е началото на дейността по закрилата на децата. България е приета за член на Международния съюз за закрилата на децата на 13 апр. 1925 г.
За първи път Денят на детето се чества официално международно през 1950 г. в 51 страни по света, а е учреден през 1949 г. с решение на Съвета на Международната демократична федерация на жените.